الماس جوشی چیست؟

الماس جوشی چیست؟

الماس جوشی همانطور که از نامش پیداست، دارای ساختاری است که امکان جوشکاری را به ارمغان می آورد. این الماس ها با روش خاصی تولید شده و در صنایع مورد نیاز استفاده شود. به کار بردن الماس جوشی مستلزم رعایت اصول خاصی است. از این الماس ها به صورت متنوع در بازار استفاده می شود و در برند های متنوعی به فروش می رسد.

ویژگی های الماس جوشی چیست؟

ساختار الماس جوشی از سرامیک و کبالت است. قبل از تهیه کردن الماس جوشی برای کار جوشکاری بهتر است که از ساختار تشکیل دهنده آن آگاهی پیدا کنید. البته این وظیفه فروشنده است که به شما این موارد را توضیح دهد با توجه به اینکه این الماس قابلیت های بسیار زیادی دارد، به صورت گسترده در صنعت استفاده می شود. این الماس ها در تراشکاری برای اینکه بسیار انعطاف پذیر و مقاوم هستند، استفاده می شود. الماس جوشی به راحتی شکل می پذیرد و همین موضوع باعث شده تا انتخاب خوبی برای تراشکاری باشد.

 

در کل می‌توان گفت که الماس جوشی به‌عنوان چسب برای اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. برای به کار بردن الماس باید از گریدهای مخصوصی استفاده کرد‌. الماس دارای سختی زیاد و در عین حال شکل پذیری بسیار خوبی است و همین موجب می شود تا در برابر سایش هم مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

 

ساختار الماس جوشی از سرامیک و کبالت است. قبل از تهیه کردن الماس جوشی برای کار جوشکاری، بهتر است که از ساختار تشکیل دهنده آن آگاهی پیدا کرد. البته این وظیفه فروشنده است که به شما این موارد را توضیح دهد. با توجه به اینکه این الماس قابلیت های بسیار زیادی دارد، به صورت گسترده در صنعت استفاده می شود. این الماس ها در تراشکاری برای اینکه بسیار انعطاف پذیر و مقاوم هستند، استفاده می شوند. الماس جوشی به راحتی شکل می پذیرد و همین موضوع باعث شده تا انتخاب خوبی برای تراشکاری باشد.

حتما مطالعه کنید
هلدر تراشکاری

 

در کل می‌توان گفت که الماس جوشی به‌عنوان چسب برای اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. برای به کار بردن الماس باید از گریدهای مخصوصی استفاده کرد‌. الماس دارای سختی زیاد و در عین حال شکل پذیری بسیار خوبی است و همین موجب می شود تا در برابر سایش هم مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

 

الماس جوشی

روش استفاده از الماس جوشی چگونه است؟

به کار بردن الماس جوشی از اصول کار چرخش سنتی پیروی می کند که به این صورت است. ابتدا قطعه کار در دستگاه جوش محکم می شود و پس از آن در معرض یک ابزار برش ثابت قرار می گیرد. تفاوت در این است که در تراشکاری با الماس نیاز به استفاده از ابزار برش که سر آن الماس جوشی قرار دارد است. در حالی که عملیات تراشکاری سنتی با استفاده از فولاد، تیتانیوم یا سایر ابزارهای برش فلز انجام می شود.

 

با تراشکاری همراره با الماس جوشی، از یک ابزار برش مخصوص با دقت بالا در تراش استفاده می شود. الماس ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد. صرف نظر از این، همه عملیات تراشکاری با استفاده از یک ابزار برش با نوک الماس انجام می شود. عملیات تراشکاری ا شامل استفاده از یک ابزار برش تک نقطه ای است؛ به عبارت دیگر، ابزار برش که الماس جوشی در نوک آن قرار دارد، فقط دارای یک نقطه ثابت و واحد است. به این روش تک نقطه ای گفته می شود. با این حال، عملیات تراشکاری هم وجود دارد که شامل استفاده از یک ابزار برش چند نقطه ای است. ابزار برش با نوک الماس ممکن است دارای یک سر کانتور باشد تا با قطعه، کار به اندازه و شکل خاصی برسد.

حتما مطالعه کنید
آشنایی با هلدر داخل تراش

کاربرد الماس جوشی چیست؟

 الماس جوشی در درجه اول در ماشین هایی که به دقت بالایی نیاز دارند، استفاده می شود. این کار معمولاً با استفاده از دستگاه تراش CNC انجام می شود. در نتیجه، شرکت های تولیدی می توانند با استفاده از کامپیوتر، عملیات تراشکاری الماس را به خوبی تنظیم کنند. کامپیوتر سیگنال ها را به دستگاه تراش منتقل می کند و سپس با برش انتخابی قطعه کار با استفاده از ابزار برش نوک الماس، عملیات را انجام می دهد.

 

علاوه بر این، تراشکاری الماس جوشی هنگامی که برای تولید اپتیک مادون قرمز استفاده می شود، بسیار موثر است. با استفاده از الماس جوشی می توان به کیفیتی دست پیدا کرد که با سایر فرایندهای تراشکاری یا ماشینکاری ممکن نیست. این موارد تنها تعداد معدودی از کاربردهای عملی الماس جوشی است.

 

علاوه بر تراشکاری، از الماس در چندین فرآیند ماشین کاری دیگر نیز استفاده می شود که برخی از آنها شامل فرز و آسیاب است. البته الماس جوشی گران است و این روند را برای شرکت های تولیدی تا حدودی محدود می کند. با این حال، الماس به عنوان یکی از سخت ترین مواد در جهان شناخته شده است و همین موضوع باعثع می شود تا آنها در فرآیندهای مختلف صنعتی مفید باشند.

استفاده از الماس جوشی

ساختار و قیمت الماس جوشی

قیمت الماس جوششی در مقایسه با سایر مصالح و محصولات صنعتی کم بیشتر است اما با توجه به مصارفی که دارد، قیمت آن به صرفه محسوب می شود.

گرید الماس جوشی از انواع مختلفی ساخته شده است. به طور مثال آهن، فولاد، چدن ک استیل از انواع آن هستند که هر کدام قابلیت های خاصی دارند. الماس های گروه h همان آلیاژها هستند و باید برای ساختن استیل استفاده بشوند. در غیر این صورت محصولی که ساخته می‌شود، کیفیت نخواهد داشت. نکته مهم این است که باید در هنگام تمیز کردن الماس جوشی دقت کافی را به خرج داد و برای خنک کردن آن نباید آن را داخل آب قرار داد. برای خنک کردن بهتر است که آن را در ترکیب آب و صابون قرار داد.

حتما مطالعه کنید
آشنایی با هلدر داخل تراش

 

برخی از از انواع الماس جوشی سخت تر هستند و برای تراشکاری مناسب تر هستند. به طور مثال گریدهای H که در واقع آلیاژ هم هستند. این الماس های جوشی برای فلزات سخت مورد استفاده قرار گرفتا و برای جوشکاری هم بسیار پرکاربرد هستند. در واقع به دلیل سختی زیاد، این فلزات بسیار مناسب هستند. نکته مهم این است که باید روش درستی را استفاده از الماس جوشی به کار برد. با این کار در واقع می‌توان گفت که عمر امین الماس جوشی بیشتر خواهد بود. با این حال، آشنایی با خواص و ساختار الماس جوشی می تواند بسیار کمک کننده باشد تا از بروز مشکلاتی اعم شکسته شدن الماس جوشی جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره و تماس مستقیم